« Back

Púť do Šaštína

V sobotu 8. novembra sme boli na farskej púti v Šaštíne.

Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa Pán farár na úvod homílie spýtal: - Čo majú spoločné Angelika Bakičová a Michelangelo? Jeho odpoveďou bola: - Pieta.

Z príležitostí Roka Sedembolestnej Panny Márie sa 102 pútnikov z našej farnosti zúčastnilo púte do Šaštína. Ani sychravé počasie neubralo na dobrej nálade farníkov.
Po príchode do baziliky Sedembolestnej Panny Márie nás miestny salezián oboznámil s históriou a popisom baziliky.
Z jeho rozprávania sme sa dozvedeli, že Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Soška je na hlavnom chrámovom oltári. Oltár bol postavený s menzou z červenkastého mramoru, je jednoduchý a tvorí akoby pozadie s rozvinutou drapériou. Z oboch strán oltárneho stola sú na podstavcoch umiestnené sochy: vľavo svätý Ján apoštol s orlom pri nohách, vpravo Mária Magdaléna s nádobou na olej. Pohľady sôch sú upreté na Sedembolestnú.
Po skončení prednášky sme si mohli prezrieť múzeum, ktoré je súčasťou baziliky. Projekt Mariologického múzea nadväzuje na zhromažďovanie a vystavovanie votívnych darov venovaných Piete šaštínskej. Výstava Sedembolestnej je nainštalovaná v priestoroch na prvom poschodí nad presbytériom baziliky vľavo. Okrem iného sme v závere Výstavy Sedembolestná mohli vidieť fotografie z korunovania milostnej sochy Sedembolestnej Panny Márie z baziliky v Šaštíne už teraz svätým pápežom Jánom Pavlom II. počas jeho návštevy na Slovensku. V osobitnej vitríne sú dary Svätého Otca Panne Márii šaštínskej a omšové rúcho, v ktorom slúžil svätú omšu.
Po prehliadke múzea spevácky zbor zaspieval dve piesne, ktoré boli akoby darom pre Sedembolestnú Pannu Máriu.
Svätá omša sa niesla v radostnom duchu, čo sa odzrkadlilo v počte zúčastnených na svätom prijímaní.
Po krátkej prestávke naša pozornosť opäť patrila Sedembolestnej, počas ktorej sme sa pomodlili Loretánske litánie. Na záver sme ešte každý sám za seba v tichosti prosili Sedembolestnú Pannu Máriu o vyslyšanie prosieb za trápenia, ktoré sa v rodinách vyskytujú.
So Sedembolestnou Pannou Máriou sme Sa rozlúčili piesňou Tie šaštínske zvony......
  Vieme, že ak máme trápenie, máme sa komu zdôveriť. Veď je tu pre nás Sedembolestná Panna Mária – Patrónka Slovenska. A verte, Ona naše prosby vyslyší.

Pozn. história, popis baziliky a múzeum viac na www.sastin.sk
 

Za pekné slová ďakujeme pani J. Koštialikovej, fotografiami nás štedro zásobila pani M.Poliaková, ďakujeme!

Aj tu si možete o Šaštíne dačo prečitať.

Pútnikom bola venovaná aj táto pamätná listina, ktorú si môžete vytlačiť na pamiatku a na posilnenie pri prosbách!

 

Tu môže byť aj tvoj príspevok!

Nezáleží na tom či je to modlitba, poďakovanie, básnička, úvaha alebo niečo iné.  Ak chceš pridať príspevok, tak nám ho prosím napíš a my ho zverejníme. Vďaka!