V sobotu 8. novembra sme boli na farskej púti v Šaštíne.
Na sviatok Sedembolestnej Panny Márie sa Pán farár na úvod homílie spýtal: - Čo majú spoločné Angelika Bakičová a Michelangelo? Jeho odpoveďou bola: - Pieta.
Z príležitostí Roka Sedembolestnej Panny Márie sa 102 pútnikov z našej farnosti zúčastnilo púte do Šaštína. Ani sychravé počasie neubralo na dobrej nálade farníkov.
Po príchode do baziliky Sedembolestnej Panny Márie nás miestny salezián oboznámil s históriou a popisom baziliky.
Z jeho rozprávania sme sa dozvedeli, že Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštínskeho panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Soška je na hlavnom chrámovom oltári. Oltár bol postavený s menzou z červenkastého mramoru, je jednoduchý a tvorí akoby pozadie s rozvinutou drapériou. Z oboch strán oltárneho stola sú na podstavcoch umiestnené sochy: vľavo svätý Ján apoštol s orlom pri nohách, vpravo Mária Magdaléna s nádobou na olej. Pohľady sôch sú upreté na Sedembolestnú.
Po skončení prednášky sme si mohli prezrieť múzeum, ktoré je súčasťou baziliky. Projekt Mariologického múzea nadväzuje na zhromažďovanie a vystavovanie votívnych darov venovaných Piete šaštínskej. Výstava Sedembolestnej je nainštalovaná v priestoroch na prvom poschodí nad presbytériom baziliky vľavo. Okrem iného sme v závere Výstavy Sedembolestná mohli vidieť fotografie z korunovania milostnej sochy Sedembolestnej Panny Márie z baziliky v Šaštíne už teraz svätým pápežom Jánom Pavlom II. počas jeho návštevy na Slovensku. V osobitnej vitríne sú dary Svätého Otca Panne Márii šaštínskej a omšové rúcho, v ktorom slúžil svätú omšu.
Po prehliadke múzea spevácky zbor zaspieval dve piesne, ktoré boli akoby darom pre Sedembolestnú Pannu Máriu.
Svätá omša sa niesla v radostnom duchu, čo sa odzrkadlilo v počte zúčastnených na svätom prijímaní.
Po krátkej prestávke naša pozornosť opäť patrila Sedembolestnej, počas ktorej sme sa pomodlili Loretánske litánie. Na záver sme ešte každý sám za seba v tichosti prosili Sedembolestnú Pannu Máriu o vyslyšanie prosieb za trápenia, ktoré sa v rodinách vyskytujú.
So Sedembolestnou Pannou Máriou sme Sa rozlúčili piesňou Tie šaštínske zvony......
Vieme, že ak máme trápenie, máme sa komu zdôveriť. Veď je tu pre nás Sedembolestná Panna Mária – Patrónka Slovenska. A verte, Ona naše prosby vyslyší.
Pozn. história, popis baziliky a múzeum viac na www.sastin.sk
Za pekné slová ďakujeme pani J. Koštialikovej, fotografiami nás štedro zásobila pani M.Poliaková, ďakujeme!
Aj tu si možete o Šaštíne dačo prečitať.
Pútnikom bola venovaná aj táto pamätná listina, ktorú si môžete vytlačiť na pamiatku a na posilnenie pri prosbách!
